top of page
Szukaj
  • Gertis

Najważniejsze węzły - węzeł refowy i węzeł płaski

Refowanie czyli zmniejszanie powierzchni żagli jest jedną z istotniejszych czynności na jachcie, którą należy wykonywać prawidłowo. O tym na co zwrócić uwagę pisaliśmy już w artykule "Refowanie żagli - jak to zrobić prawidłowo?", a dziś chcemy przypomnieć Wam węzeł który należy wiązać zmniejszając żagle. Jest to węzeł refowy.


Istotą węzła refowego jest to, że nawet gdy mocno się zaciśnie jesteśmy w stanie łatwo go rozwiązać. Należy pamiętać, że węzeł ten wiążemy wyłącznie na linach o tej samej grubości. Ponadto żeby węzeł był skuteczny liny te muszą być pod stałym obciążeniem. Jeśli zechcemy węzłem płaskim lub refowym związać dwie liny które będą się luzować i naprężać - węzeł może samoistnie się rozwiązać.


Naucz się wiązać węzeł płaski oraz węzeł refowy z naszego filmu szkoleniowego. Podstawowe węzły poznasz też na naszych szkoleniach żeglarskich i motorowodnych!

Poznaj z nami też inne węzły żeglarskie! Są to podstawowe węzły które każdy żeglarz powinien znać, gdyż są niezwykle przydatne w codziennej praktyce.

buchta

– węzeł płaski i refowy

– wyblinka

Comments


bottom of page