top of page
Szukaj
  • Gertis

Najważniejsze węzły - Buchta

Buchta jest jednym z najważniejszych węzłów żeglarskich. Wykorzystujemy go do klarowania długich lin na pokładzie - fałów, cum, liny kotwicznej, a nawet szotów (oczywiście gdy są nieużywane). Kiedy czarterujemy jacht na Mazurach, każdy osoba będąza w załodze powinna potrafić prawidłowo buchtować liny. Naucz się z nami jak to zrobić dobrze i szybko.


Na mazurskim jachcie żaglowym znajduje się ponad 100 metrów różnych lin. Jeśli nie będziemy prawidłowo ich sprzątać i przechowywać łatwo mogą się poplątać, co może spowodować bardzo niebezpieczne sytuacje. Aby tego uniknąć liny należy odpowiednio klarować - czyli właśnie buchtować. Co więcej - powinno się to robić od razu po tym jak skończymy pracę daną liną. Umiejętność wiązania węzłów żeglarskich jest jednym z elementów, których uczą się wszystkie osoby na kursach żeglarskich i szkoleniach motorowodnych.

Jeśli nie będziemy prawidłowo klarować i przechowywać lin łatwo mogą się poplątać, co może spowodować bardzo niebezpieczne sytuacje.Buchta jest łatwym węzłem żeglarskim, ważne tylko żeby zastosować się do podstawowych zasad:

  • jeśli buchtujemy linę, której koniec jest zamocowany na jachcie (np. fał, linę kotwiczną, zaknagowaną cumę) - zawsze zaczynamy od końca przywiązanego

  • wiążąc buchtę pętle powinny mieć długość dostosowaną do ilości liny. Im dłuższa lina do zbuchtowania, tym pętle robimy dłuższe. Oczywiście bez przesady ;)

  • pętle w buchcie nie mogą się ze sobą plątać - należy rozkręcać linę w palcach by dobrze się układała.

  • buchta zawsze zostaje na pokładzie - nigdy na kei lub pomoście!

Poznaj z nami też inne węzły żeglarskie! Są to podstawowe węzły które każdy żeglarz powinien znać, gdyż są niezwykle przydatne w codziennej praktyce. Umiejętność och wiązania jest również konieczna do zdania egzaminu na patent żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego

Comments


bottom of page