top of page
Szukaj
  • Gertis

Najważniejsze węzły - węzeł kotwiczny

Dobre zakotwiczenie jachtu jest ważną żeglarską umiejętnością. Postój na kotwicy to idealny pomysł na relaks w czasie dnia żeglugi. Można wypić kawę, wykąpać się w jeziorze czy zjeść smaczny lunch. Jednak żeby taki postój był bezpieczny dla załogi i jachtu musimy mieć pewność, że nie zaczniemy samoczynnie dryfować. A jednym z istotnych elementów jest prawidłowo zawiązany węzeł kotwiczny.Odbierając jacht, który czarterujecie zawsze sprawdzajcie sposób przymocowania liny do kotwicy. Jednym z częstych powodów "urwania się" kotwiczącej jednostki jest błędnie zawiązany węzeł. Kotwica powinna być przywiązana na węzeł kotwiczny. Jest on najlepszy do tego celu ponieważ jest mocny oraz zapobiega przecieraniu się liny w czasie pracy. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zerwania się liny.


Węzeł kotwiczny nie jest trudny do zawiązania. Wiąże się go stosunkowo rzadko ponieważ raz gdy raz dobrze go zawiążemy nie rozwiąże się samoczynnie. Dlatego jeśli nie pamiętamy jak prawidłowo powinien wyglądać taki węzeł należy przypomnieć go sobie przed przyjazdem na rejs. W tym celu przygotowaliśmy krótki film szkoleniowy.


Z naszym instruktorem przypomnicie sobie również inne węzły żeglarskie! Są to podstawowe węzły które powinien znać każdy żeglarz. - węzeł cumowniczy

- buchta ósemka – węzeł płaski i refowy węzeł knagowy – wyblinka


Comments


bottom of page