top of page
Szukaj
  • Gertis

Refowanie żagli - jak to zrobić prawidłowo.

Na kursie na patent żeglarza jachtowego jednym z elementów szkolenia jest refowanie żagli, czyli inaczej zmniejszania powierzchni ożaglowania. Czasem jednak pamięć bywa dobra ale ulotna. Dlatego ten krótki poradnik pozwoli przypomnieć Ci najważniejsze zasady refowania. Dowiesz się też w jakiej kolejności należy przeprowadzić refowanie.


Pamiętaj, że procedura związana z refowaniem powinna się znaleźć na liście tematów omawianych z załogą na początku rejsu. Dzięki temu przygotujesz swoją załogę do żeglowania w silniejszym wietrze. Mówi się, że gdy zaczniesz myśleć o refowaniu to znaczy, że powinieneś to zrobić. Dużo łatwiej jest się rozrefować niż go zarefować, dlatego warto robić to z wyprzedzeniem. A najwygodniej jeszcze w porcie przed wypłynięciem. Gdy okaże się, że warunki są dużo łagodniejsze niż myślałeś, ściągnięcie refu zajmie zaledwie chwilę. Natomiast refowanie się na wodzie, gdy wiatr coraz bardziej przybiera na sile nie jest już takim prostym zadaniem.

Jachty żeglujące na zarefowanych żaglach. Maxus 26 na I refie, Maxus 24 Evo na II refie


Żagle refujemy symetrycznie, zgodnie z zasadą od tyłu do przodu - czyli najpierw zmniejszamy grota, a później foka. Jachty zdecydowanie lepiej pływają na dwóch żaglach, dlatego skoro refujemy grota refujemy również powierzchnie foka. Pływanie na samym grocie nie jest efektywne i może sprawić nam dodatkowe kłopoty. W związku z tym, że środek ożaglowania nadal będzie wysoko, przechyły na jachcie mogą pozostać uciążliwe. Dodatkowo nieustanne luzowanie żagla sprawi, że ciągle będziemy tracić prędkość. Wyjątkiem w tej zasadzie jest pływanie z wiatrem. Można wtedy bardzo efektywnie płynąć na samym foku.


Ważne jest by prawidłowo zarefować grota. Błędnie założone refy mogą uszkodzić żagiel!!!


Refowanie krok po kroku:

Refuj żagiel przed wypłynięciem z portu. Na zacumowanym, stabilnie stojącym jachcie dużo łatwiej pracować przy bomie. Jeżeli jesteś już na jeziorze zrzucić żagle i na czas refowania płyń na silniku. Wybierz miejsce z małym zafalowaniem np. pod brzegiem, który osłoni Cię od wiatru.


1. Zaczynamy od tego by odpowiednio naciągnąć żagiel w przedniej części: zawiąż hals dookoła bomu i dookoła masztu. Ważne jest żeby lina trzymała żagiel w dwóch płaszczyznach. Jeśli na twoim jachcie przy pięcie bomu znajdują się wąsy (tzw. królicze uszy przy przetyczce bomu) możesz założyć na nie ucho refowe wszyte w przedniej części żagla przy refie. My polecamy my dodatkowo zabezpieczy c go krawatem, bo często ucho to spada w czasie stawiania.

ucho refowe założone zabezpieczone halslinką przy maszcie


2. Następnie naciągamy żagiel w stronę rufy do noku bomu i tak samo jak przy maszcie zabezpieczamy w dwóch płaszczyznach. Szkentlą do noku bomy (równolegle do bomu) i benclą (krawat poprowadzony przez ostatni luwers na refbancie) dookoła bomu. Czasem w listwie utrzymującej lazy jacki przy bomie znajduje się prześwit dzięki któremu można łatwo poprowadzić krawat. Jeśli jednak prześwitu nie ma można wyluzować lazy jacki i krawat zawiązać dookoła bomu dociskając tym samym lazy jacki.


3. Na samym końcu wiążemy pozostałe reflinki. Ich zadaniem jest jedynie przytrzymanie wolnego materiału na bomie. Dlatego wiążemy je luźno, nie mogą one powodować załamań materiału na postawionym żaglu. Jeśli zobaczysz, że grot jest napięty i „poprzecinany fałdami” to znaczy ze należy lekko wyluzować refsejzingi.


Jeżeli chcesz założyć dwa refy, załóż je jeden na drugi. To ułatwia rozferowanie się na wodzie. Kiedy siła wiatru zacznie spadać bardzo łatwo będziesz mógł przejść z drugiego refu na pierwszy nie tracąc czasu na wodzie.


Pamiętaj! Przy refowaniu żagli wykorzystujemy węzeł refowy


Refowanie żagli jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo żeglugi przy silniejszym wietrze. Nie powinno się go bagatelizować! Dlatego w czasie odbierania jachtu do czarteru śmiało poproś bosmana wydającego Ci sprzęt o poinstruowanie w zakresie prawidłowego zarefowania żagli na danym jachcie. Dzięki temu gdy przyjdzie konieczność zmniejszania powierzchni żagli nic Cię nie zaskoczy.


Comentários


bottom of page