top of page
Szukaj
  • Gertis

Zasady pierwszeństwa na wodzie

Prawo drogi w ruchu wodnym to podstawowa wiedzą, którą każdy żeglarz zdobywa na kursie na patent. Zasady pierwszeństwa na wodzie powinny być też znane innym osobom spędzającym czas na jeziorach - motorowodniakom, wędkarzom, kajakarzom, a nawet osobom pływającym rowerkami wodnymi! W tym wpisie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o tym kto komu ustępuje na wodzie.


Ogólne prawo drogi - rodzaj jednostki

Główna zasada dotycząca pierwszeństwa na wodzie związana jest z rodzajem jednostki i jej napędem. Najłatwiej przedstawić ją na schemacie. Im niżej w "hierarchii" jestem tym większej ilości jednostem muszę ustąpić.

Po pierwsze - wszyscy powinni ustepować z drogi jednostkom płynącym na sygnale (policja, WOPR/MOPR/inspektor/karetka.straż pożarna). Po drugie pierwszeństwo mają "statki duże" - czyli te o długości powyżej 20 metrów lub wiozące więcej niż 12 paasażerów oraz jednostki "pracujące" (statki pasażerskie, holowniki, pchacze). Kolejnym rodzajem jednostki w hierarchii są jachty pod żaglami (oraz windurfing czy kitesurfing). Następnie jednostki o napędzie mięśni ludzkich czyli kajaki, rowerki wodne. Ostatnimi w kolejności są jednostki o napędzie motorowodym (w tym również jachty żaglowe płynące na silniku). Muszą one ustępować z drogi wszystkim spotkanym na wodzie jednostkom.


Kto ma pierwszeństwo płynąc pod żaglami?

Gdy dwie jednostki o napędzie żaglowym się spotykają zastosowanie ma jedna z dwóch zasad. Po pierwsze pierwszeństwo ma ten jacht, który płynie prawym halsem (czyli wieje mu na lewą burtę) oznacza to, że lewy hals ustepuje. Gdy oba jachty mają ten sam hals to wtedy ten jacht, który znajduje się po stonie nawietrznej  ustępuje (czyli płynie pełniejszym kursem).
Może zdażyć się tak, że nie będziesz w stanie okreslić jakim halsem płynie jacht na kursie kolizyjnym. W takiej sytuacji odwołaj się do rozsądku i zasady ograniczonego zaufania - nie wymuszaj pierwszeństwa nawet gdy płyniesz prawym halsem.


Poniżej umieszczamy nagranie animacji, na której można zobaczyć wszystkie podstawowe zasady prawa drogi na wodzie. Miłego oglądania!bottom of page