top of page
Szukaj
  • Gertis

Zasady pierwszeństwa na wodzie

Prawo drogi w ruchu wodnym to podstawowa wiedzą, którą każdy żeglarz zdobywa na kursie na patent. Zasady pierwszeństwa na wodzie powinny być też znane innym osobom spędzającym czas na jeziorach - motorowodniakom, wędkarzom, kajakarzom, a nawet osobom pływającym rowerkami wodnymi! W tym wpisie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o tym kto komu ustępuje na wodzie.


Ogólne prawo drogi - rodzaj jednostki

Główna zasada dotycząca pierwszeństwa na wodzie związana jest z rodzajem jednostki i jej napędem. Najłatwiej przedstawić ją na schemacie. Im niżej w "hierarchii" jestem tym większej ilości jednostek muszę ustąpić.

Główne zasady pierwszeństwa na jeziorze

Po pierwsze - wszyscy powinni ustępować z drogi jednostkom płynącym na sygnale (policja, WOPR/MOPR/inspektor/karetka/straż pożarna). Po drugie pierwszeństwo mają "statki duże" - czyli te o długości powyżej 20 metrów lub wiozące więcej niż 12 pasażerów oraz jednostki "pracujące" (statki pasażerskie, holowniki, pchacze). Kolejnym rodzajem jednostki w hierarchii są jachty pod żaglami (oraz windurfing czy kitesurfing). Następnie jednostki o napędzie mięśni ludzkich czyli kajaki, rowerki wodne. Ostatnimi w kolejności są jednostki o napędzie motorowodnym (w tym również jachty żaglowe płynące na silniku). Muszą one ustępować z drogi wszystkim spotkanym na wodzie jednostkom.


Kto ma pierwszeństwo płynąc pod żaglami?

Gdy dwie jednostki o napędzie żaglowym się spotykają zastosowanie ma jedna z dwóch zasad. Po pierwsze pierwszeństwo ma ten jacht, który płynie prawym halsem (czyli wieje mu na lewą burtę) oznacza to, że lewy hals ustępuje. Gdy oba jachty mają ten sam hals to wtedy ten jacht, który znajduje się po stronie nawietrznej  ustępuje (czyli płynie pełniejszym kursem).Halsy na jachcie

jacht nawietrzny i zawietrzny

Może zdążyć się tak, że nie będziesz w stanie określić jakim halsem płynie jacht na kursie kolizyjnym. W takiej sytuacji odwołaj się do rozsądku i zasady ograniczonego zaufania - nie wymuszaj pierwszeństwa nawet gdy płyniesz prawym halsem.


Poniżej umieszczamy nagranie animacji, na której można zobaczyć wszystkie podstawowe zasady prawa drogi na wodzie. Miłego oglądania!Comments


bottom of page