top of page
Szukaj
  • Gertis

Polskie uprawnienia żeglarskie

Zanim wyczarterujesz jacht na rejs po Mazurach powinieneś upewnić się, że posiadasz odpowiednie uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych. W Polsce takie uprawnienia to patenty żeglarskie i motorowodne. Ich posiadanie jest wymagane by dowodzić żaglówkami o długości powyżej 7,5 metra, motorówkami z silnikiem większym niż 10kW oraz housebotami powyżej 13 m.

Patenty żeglarskie

Dokumentem uprawniającym do prowadzenia wszystkich jachtów żaglowych na wodach śródlądowych oraz jachtów do 12 metrów długości po wodach morskich w czasie dnia i w pasie 2 mil morskich od brzegu jest patent żeglarza jachtowego. Uprawnienia te można zdobyć na kursach i rejsach szkoleniowych na patent żeglarza jachtowego. Aby wziąć w nich udział wystarczy zaledwie tydzień urlopu! Minimalne wymagania by przystąpić do egzaminu państwowego na patent to ukończone 14 lat.Patent jachtowego sternika morskiego skierowany jest do osób chcących prowadzić jachty po morzu. Aby przystąpić do egzaminu konieczne jest ukończenie 18 lat oraz wcześniejszy udział w rejsach morskich jako załoga (opinie z minimum 2 rejsów o łącznym czasie min. 200 godzin). Osoba posiadająca ten patent ma uprawnienia do prowadzenia jachtów nie tylko po śródlądziu, ale również po wodach morskich (jachty o długości do 18 m).

Posiadanie patentu żeglarskiego jest wymagane by dowodzić jachtami żaglowymi o długości powyżej 7,5 metra, motorówkami z silnikiem większym niż 10kW oraz housebotami powyżej 13 m.


Bezpatencie

Zmiana przepisów w 2013 roku wprowadziła również tzw. "bezpatencie" czyli możliwość uprawiania turystyki wodnej nie posiadając żadnych uprawnień. Obowiązuje ono na:

  • jachty żaglowe do 7,5m długości (bez względu na moc silnika)

  • jachty motorowe z silnikiem do 10kW

  • łodzie typu houseboot z silnikiem do 75kW i długości 13 m (pod warunkiem że ich prędkość jest konstrukcyjnie ograniczona do 15km/h)

Jeśli nie masz patentu to już na etapie poszukiwania jednostki na rejs powinieneś poinformować o tym firmę czarterową

Mimo, że nie musimy posiadać dokumentu kwalifikacyjnego jakim jest patent, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać też, że decyzję o wyczarterowaniu jachtu bez patentu zawsze podejmuje właściciel jachtu. Jeśli nie masz patentu to już na etapie poszukiwania jednostki na rejs powinieneś poinformować o tym firmę czarterową i zapytać czy nie stanowi to problemu. Z naszej strony polecamy usługi naszych sterników oraz instruktorów żeglarstwa, którzy poprowadzą zarówno jachty żaglowe jak i motorowe, zadbają o Wasze bezpieczeństwo i pokażą najciekawsze zakątki Mazur.Comentários


bottom of page