top of page
Szukaj
  • Gertis

Planowanie jedzenia na rejs

Pierwsze zaprowiantowanie na rejs często bywa trudne. Co kupić? Co ugotować by było szybko i smaczne? Jak dużo kupić żeby nie zabrakło, ale jednocześnie żeby nic nie zmarnować? Z racji tego, że spora część naszych szkoleń ma zapewnione wyżywienie postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem. Kuchnia jachtowa jest zupełnie inna niż ta do której przywykliśmy w domu. Tak samo inaczej wygląda organizacja posiłków na rejsie śródlądowym czy morskim. My skupimy się na żeglowaniu po jeziorach – wszak Mazur są naszym obszarem działania.Wyżywienie na jachcie ogólnie można podzielić na dwa rodzaje: samodzielne przygotowywanie posiłków lub korzystanie z punktów gastronomicznych w portach. Gotowanie na jachcie jest ciekawą przygodą jeśli odpowiednio się to zaplanuje. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia tej opcji. Z drugiej strony mamy wiele bardzo dobrych i ciekawych restauracji na Szlaku Wielki Jezior Mazurskich które warto odwiedzić.


GOTOWANIE NA JACHCIE

Na większości jachtów znajduje się tzw. "kambuz" czyli mały kącik kuchenny. Tak jak pisaliśmy wcześniej - różni się on od naszej domowej kuchni, przede wszystkim ilością miejsca, dlatego gotując na jachcie trzeba przemyśleć przepisy by nie zabrakło nam miejsca. W samym kambuzie znajduje się całe niezbędne wyposażenie potrzebne do gotowania. Jest tam mała najczęściej dwu palnikowa kuchenka gazowa, garnki, patelnia, talerze, sztućce, kubki. Coraz częściej na jachtach możemy też znaleźć małą chłodziarkę (to nie jest taka lodówka jaką macie w domu, to urządzenie, które będzie chłodzić w porcie po podłączeniu jachtu do prądu).


jachtowa kuchnia czyli "kambuz"


Gdy planujemy rejs z wyżywieniem warto przygotować sobie jadłospis obiadowy lub "obiadokolacyjny" zaraz po przyjeździe, a najlepiej jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu można zrobić duże zakupy pierwszego dnia na cały wyjazd w dużym markecie i uzupełniać zapasy w trasie jedynie o świeże produkty. Mówimy tu oczywiście o produktach suchych (makarony, kasze, ryże), puszkach i słoikach (passata pomidorowa, kukurydza, gotowy sos). Praktycznie w każdym porcie znajdzie się już mały sklepik gdzie można dokupić świeże produkty, ale robiąc tam zakupy na cały obiad wliczając w to właśnie makarony i składniki do sosu będzie on zawsze odrobine droższy niż ten kupiony w markecie i małe sklepy też nie zawsze wszystko mają na stanie.

 

Warto zabrać z domu:

Pakując się na rejs lepiej zabrać ze sobą kilka produktów niż kupować nowe, pełne opakowania. Wiedząc, że lubimy pić poranna kawę z cukrem zamiast kupować całego kilograma, którego się w tydzień nie zużyje lepiej zabrać ze sobą mały słoiczek. Odsypcie w domu do mniejszego pojemnika lub torebki strunowej i zabierzcie ze sobą: sól, cukier, olej, kawę / herbatę, mąkę oraz ulubione przyprawy.


Niestety wiele załóg po rejsach wyrzuca jedzenie do śmieci! Lepiej dobrze zaplanować zaprowiantowanie, niż je zmarnować!

 

Planując posiłki warto pamiętać, że na jachcie nie ma za wiele miejsca na przechowywanie świeżego mięsa. Chłodziarka nie jest duża, a gdy będzie gorący letni dzień może nie utrzymać odpowiednio niskiej temperatury. Warto zaplanować część dań jako wegetariańskie, a potrawy mięsne planować na dzień zakupów lub następny dzień.Tak jak wspomniana wyżej kuchenki na jachcie zwykle mają tylko dwa palniki i są mnie wydajne niż te domowe, warto więc planować obiady proste w przygotowaniu. Najlepiej dania jedno garnkowe. Dlatego dania na bazie makaronu lub kaszy czy ryżu są najlepszym wyborem. Ziemianki na jachcie można przygotować ale gotują się one bardzo długo dlatego też nie są najlepszym wyborem.

 
Pro-Tip gotowania na jachcie

Aby szybciej przygotować wodę na makaron czy ryż do obiadu zagotujcie ją w czajniku, a potem przelejcie do dużego garnka. Obiad będzie dużo szybciej gotowy!

 

Jeśli chcecie wypróbować gotowania na jachcie podsyłamy Wam propozycje obiadów, które sprawdzają się w przyrządzaniu na jachcie:

  • makaron spaghetti z sosem bolońskim lub neapolitańskim

  • kuskus z warzywami (np. z dodatkiem chorizo)

  • makaron farfalle al tonno czyli z tuńczykiem i pomidorami. Smacznie można go przyrządzić z tuńczyka w puszce, który nie wymaga lodówki!

  • chilli con carne w tortilli

  • kurczak curry z ryżem

Jeśli zaś nie jesteście pasjonatami gotowania ale jednak chcecie żywić się na jachcie to rynek dań gotowych pozwala nam obecnie jeść smaczne i dobre pod względem składu posiłki. Szczególnie polecamy kasze z dodatkami, smaczne zupy, pierogi czy gotowe dania np. tzw. kociołki.


Korzystanie z gastronomii

Jeśli zdecydujecie się korzystać w czasie rejsu wakacyjnego z restauracji w portach przeczytajcie nasz mały przewodnik gastronomiczny po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zawarte są w nim miejsca warte odwiedzenia ze względu na smaczną lokalna kuchnie i miłą atmosferę. Należy pamiętać, że nie w każdym porcie znajdziecie restauracje. Może się też zdarzyć, że w restauracji czas oczekiwania na posiłek wynosi dwie godziny. Niekiedy też portowe punkty gastronomiczne serwują jedynie pizzę i zapiekanki. Dlatego warto przygotować sobie tzw. Awaryjny posiłek na wypadek gdyby obiad w porcie miał się nie udać .


Nie wszystkie miejsca na mazurach mają ofertę śniadaniową dlatego planując rejs z wyżywieniem w punktach gastronomicznych rozważcie przygotowywanie samych śniadań na jachcie i dopiszcie je do listy zakupów (poranna kawa w kokpicie smakuje najlepiej ;).


poranna herbata na Maxusie 34

Commenti


bottom of page