top of page
Szukaj
  • Gertis

Pierwszy samodzielny czarter – odbiór jachtu

Pierwszy samodzielny rejs i czarter to sporo nowych doświadczeń i spraw do ogarnięcia. I to nie tylko żeglarskich, ale też organizacyjnych i technicznych. Wcześniej będąc uczestnikiem kursu na żeglarza - niezależnie czy tygodniowego czy dwutygodniowego – przyjeżdżaliście na „gotowe”. To instruktor i organizator szkolenia zadbał o to by sprawdzić jacht i jego wyposażenie. W przypadku samodzielnego czarteru to zadanie dla Was. W tekście postaramy się przekazać garść przydatnych informacji związanych z pierwszym samodzielnym czarterem jachtu.

Gdy po kursie na patent żeglarza jachtowego zdecydowałeś się na doszkolenie z instruktorem, to odebranie jachtu czarterowego mieliście omówione i przećwiczone.

Jako osoby odbierające swój pierwszy samodzielny czarter nie bójcie się zadawać pytań. Lecz najpierw pozwólcie wydającemu „zrobić swoją robotę” i omówić najważniejsze elementy. W interesie właściciela jachtu leży należyte przekazanie sprzętu czarterującemu. W praktyce różnie bywa, więc tak jak wspominamy wyżej nie bójcie się pytać i sprawdzajcie. Po pierwsze – jako osoby odbierające swój pierwszy samodzielny czarter jachtu pozwólcie wydającemu „zrobić swoją robotę” i omówić istotne elementy. W interesie każdego właściciela jachtu, leży należyte przekazanie jachtu osobom czarterującym. W praktyce – różnie to jednak bywa, więc jeśli czujecie, że przydałyby Wam się więcej informacji – sprawdzajcie i pytajcie.


Żagle – stawianie, zrzucanie i refowanie. Jeśli warunki pogodowe w porcie pozwolą to postawcie żagle. Dzięki temu sprawdzicie czy są całe, a załoga przećwiczy manewr na sucho. Jak warunki w porcie nie pozwalają na postawienie żagli to zwróćcie uwagę na ich stan zaraz po wyjściu z portu. Dowiedzcie się jaki system refowania jest na jachcie, na którym planujecie pływać. Jeśli nie pamiętacie jak się poprawie zarefować bądź nie znacie systemu, który jest założony na jachcie, poproście o instrukcje – dzięki temu gdy będzie trzeba się refować zajmie wam to dużo mniej czasu.

Silnik - pierwszy samodzielny czarter zwykle wspomina się jako bardzo stresujące przeżycie, często z powodu kłopotów z silnikiem. Przecież nie chcecie żeby silnik was zawiódł. Dowiedzcie się jaki silnik jest na jachcie i jakim paliwem należy go zatankować. Przypominamy : do silnika czterosuwowego wlewamy czystą benzynę zaś do dwusuwowego mieszankę z olejem silnikowym. Jeśli na jachcie macie silnik dwusuwowy koniecznie zapytajcie się o proporcje mieszanki! Jeśli silnik będzie czterosuwowy przed wypłynięciem sprawdźcie poziom oleju silnikowego . Warto przećwiczyć z wydającym jacht uruchamianie i wyłączanie silnika oraz podnoszenie i opuszczanie na pantografie. Warto też zwrócić uwagę czy silnik posiada zabezpieczenie antykradzieżowe

Przypominamy : do silnika czterosuwowego wlewamy czystą benzynę zaś do dwusuwowego mieszankę z olejem silnikowym. Jeśli na jachcie macie silnik dwusuwowy koniecznie zapytajcie się o proporcje mieszanki!

Środki ratunkowe – koniecznie sprawdź ilość i stan środków ratunkowych. Kamizelek powinno być przynajmniej tyle ile będzie załogi na jachcie. Sprawdź czy masz na pokładzie koło ratunkowe. Jeżeli planujesz na rejs zabrać dziecko lub dzieci dowiedz przed rejsem czy firma czarterowa posiada kamizelki dziecięce. Zwykle trzeba zadbać o nie we własnym zakresie. Dodatkowo jeżeli będziesz mieć na pokładzie osoby pływające słabo lub nie potrafiące pływać poproś je by zaopatrzyły się we własne kamizelki asekuracyjne lub pneumatyczne - będzie im wygodniej :)

Maszt i olinowanie stałe – zobacz czy na wantach, sztagu, achtersztagu i co ważne na linkach relingów są wszystkie przetyczki i czy są odpowiednio zabezpieczone kółeczkami zabezpieczającymi (tzw. zawleczkami) . Zwróć uwagę czy maszt nie jest wykrzywiony w żadną stronę. Jeśli nie jesteś pewien czy stan takielunku jest odpowiedni – zwróć na to uwagę wydającemu jacht.Kadłub – warto sprawdzić kadłub pod względem uszkodzeń. Jeśli przy odbieraniu jachtu widzisz jakieś rysy lub ubytki na burtach/pokładzie zapisz je w protokole odbioru jachtu, możesz też zrobić zdjęcia większych uszkodzeń i zapisać je w telefonie.

Miecz – stojąc w porcie warto podnieś go i opuścić – zwróć uwagę na to jak miecz chodzi podczas opuszczania i podnoszenia. Powinno być płynnie ale może być ciężko nawet jak działa poprawie. Warto przygotować sobie korbę do kabestanu.

Urządzenie sterowe – zobacz w jaki sposób jest podnoszona i opuszczana płetwa sterowa. Czy jest lekka czy ciężka ( waga nie zaskoczy Cię gdy będzie konieczność podniesienia jej przed wejściem do płytkiego portu). Czy płetwa w jarzmie chodzi lekko?. Przy okazji podniesienia płetwy warto zwrócić uwagę czy nie ma ubytków i obić oraz w jakim stanie jest fał i kontrafał ( warto go wymienić jeśli jest przetarty).

Instalacje na jachcie –podczas odbioru jachtu warto poprosić o szybkie przypomnienie obsługi instalacji jachtowych. Biorąc udział w kursie weekendowym zwykle nie mieszka się na jachcie więc nie korzysta się z udogodnień znajdujących się w mesie. Te zagadnienia często wypadają z głowy przy przejmowaniu odbieraniu jachtu, a potem głowisz czemu (na przykład) nie działa światło.

Podczas odbioru jachtu warto poprosić o szybkie przypomnienie obsługi instalacji jachtowych. Te zagadnienia często wypadają z głowy, a potem zastanawiasz się czemu nie działa światło...

Instalacja gazowa – należy dowiedzieć się gdzie znajduje się butla z gazem plus ewentualny zapas. Bardzo ważnym jest zwrócenie uwagi na to czy w miejscu gdzie przechowywana jest butla lub pod kuchenką gazową nie czuć gazem gdy butla jest zakręcona. W trakcie odbioru jachtu sprawdź kuchenkę odpalając palniki.Instalacja elektryczna – warto wiedzieć gdzie znajdują się bezpieczniki (główny bezpiecznik prądu, bezpieczniki instalacji 12V – świateł, gniazda zapalniczki, pompy wody; bezpiecznik instalacji 230V oraz jeśli masz bezpiecznik steru strumieniowego). Dowiedz się czy posiadasz i gdzie się znajduje wskaźnik naładowania akumulatora i jakiej wartości należy pilnować. Sprawdź też jak podłączać jacht do prądu w porcie oraz czy akumulator jachtowy będzie ładować się automatycznie czy musisz ręcznie włączać/wyłączać ładowarkę/prostownik.

Instalacja wodna – dowiedz się jaki masz zbiornik wody pitnej, gdzie się go uzupełnia oraz sprawdź czy pompa wody działa.

Ogrzewanie –jeżeli jacht który wybrałeś na swój czarter posiada ogrzewanie to koniecznie poproś o instrukcję obsługi. Dodatkowo dowiedz się, jakiego rodzaju jest ogrzewanie, gdzie znajduje się zbiornik na paliwo ( zwykle działa na olej napędowy, ale zdarzają się też instalacje gazowe lub tez elektryczne).

留言


bottom of page