top of page
Szukaj
  • Gertis

Pierwszy czarter - jaki jacht wybrać?

Gdy po raz pierwszy decydujesz się samodzielnie wyczarterować jacht pojawia się wiele pytań, a najważniejszym z nich jest to: jaki jacht wybrać? Postaramy się podpowiedzieć Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze jednostki! Pierwszy samodzielny rejs zawsze jest nie lada wyzwaniem za równo organizacyjnym jak i żeglarskim. Warto by jacht którym będziesz pływać nie przynosił dodatkowych trosk i utrudnień. Dlatego szukaj jachtu, który jest w dobrym stanie technicznym oraz którym łatwo będzie Ci manewrować.


To w jakiej kondycji jest jednostka zależy oczywiście od firmy czarterowej czy właściciela jachtu. Z naszej strony oczywiście polecamy czarterować jachty w miejscach w których flota jachtów jest na bieżąco serwisowana, które zapewnią Ci w razie potrzebną pomoc techniczną na szlaku oraz które mają co najmniej kilka jachtów w swojej ofercie. Najlepiej zrób więc mały "research" na rynku, popytaj znajomych żeglarzy i poczytaj opinie w internecie. No i oczywiście, już przy odbiorze sprzętu sprawdź należycie wszystkie kluczowe elementy wyposażenia.


Łatwość manewrowania jest oczywiście subiektywnym parametrem i każdy może mieć na ten temat inne zdanie. Jednak wszyscy żeglarze zgadzają się z opinią, że mniejszym jachtem łatwiej się manewruje. Właśnie dlatego na pierwsze samodzielne rejsy zdecydowanie polecamy mniejsze jednostki. W naszej flocie to jachty typu Maxus Evo 24 i Maxus 26. Komfortowo mieszkać można na nich w 4-5 osób, a dzięki ich rozmiarom i właściwościom nautycznym nie sprawiają trudności za równo w pływaniu pod żaglami jak i w manewrowaniu w portach.


Dodatkowe elementy, które warto rozważyć szukając jachtu do wyczarterowania to elementy wyposażenia. Dziś do standardu mazurskiego należy już instalacja 230V (przyłącze prądu w porcie), instalacja wodna czy chłodziarka na wyposażeniu. Jednak można znaleźć jeszcze oferty jednostek, które nie będą ich posiadać. Warto również wybrać jacht z silnikiem podłączonym do linii paliwowej. Dzięki temu nie musimy stale pamiętać o uzupełnianiu paliwa w zbiorniku silnika, co bywa szczególne uciążliwe gdy silnik zgaśnie nam na przykład przy pokonywaniu kanałów mazurskich. Ponadto jeśli chcesz żeglować przed lub po sezonie wakacyjnym i zależy Ci na komforcie cieplnym nocami szukaj jachtów wyposażonych w ogrzewanie postojowe.


Na koniec podpowiemy również, że jeśli nie czujesz się zbyt pewnie ze swoimi umiejętnościami i chciałbyś by ktoś przed rejsem czy na początku czarteru przypomniał Ci "to i owo" zawsze warto wynająć instruktora żeglarstwa lub sternika. Chętnie pomoże on odebrać jacht od firmy, odświeży Twoje umiejętności manewrowe i doradzi w zaplanowaniu trasy rejsu. Taką możliwość masz czarterując jacht z naszej floty!

bottom of page