top of page
Szukaj
  • Gertis

Jak przygotowujemy jachty na zimę

Kiedy zakończą się ostatnie rejsy i czartery czas pomyśleć o tym by odpowiednio przygotować jachty do zimowania. Dbałość o sprzęt który oddajemy Wam do czarteru jest dla nas bardzo ważna. Dziś dowiecie się jak my przygotowujemy naszą flotę do zimy oraz na co zwracamy uwagę żeby na wiosnę nie spotkała nas (i Was) przykra niespodzianka.


Nasza flota zimowana jest na lądzie "pod chmurką". Dobrą praktyką jest również trzymanie jachtu w hali - ułatwia to przygotowanie przed sezonem, a dzięki stałej wilgotności tapicerka i materace nie ulegną uszkodzeniu. Pozostawianie jachtu w wodzie na okres zimowych miesięcy jest bardzo złym pomysłem ponieważ lód może łatwo uszkodzić kadłub.


Pozostawianie jachtu w wodzie na okres zimowych miesięcy jest bardzo złym pomysłem, ponieważ lód może łatwo uszkodzić kadłub.

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić jest przemyślenie tego co na jachcie możecie zostawić, a co powinniście zabrać. Decyzję należy uzależnić od tego gdzie będziecie zimować jacht. My z naszych jachtów zabieramy prawie wszystko i składujemy w miejscu o stałej temperaturze i wilgotności. Różnice temperatur przez posezonowe miesiące doprowadzają do skraplania się wody i powodują pojawienie się pleśni czy grzyba. Przed zabraniem wyposażenia do magazynu wszystko porządnie suszymy - szczególnie ważne jest wysuszenie żagli, tentów, pokrowców, materacy i kamizelek. Nie można zapomnieć też o wysuszeniu i sklarowaniu lin. Jeśli zostawicie je mokre i rzucone w kąt na zimę - nie będą nadawały się do użytku.Przed schowaniem wyposażenia na zimę wszystkie elementy porządnie suszymy - szczególnie ważne jest wysuszenie żagli, tentów, pokrowców, materacy i kamizelek

Kolejnym krokiem jest porządne wysprzątanie za równo wewnątrz jak i z zewnątrz. Trzeba sprawdzić wszystkie zakamarki - czy w lodówce nie został jogurt, w szafkach rozsypany cukier, a w zęzie woda z okruszkami. Bakisty i inne przestrzenie zamknięte wewnątrz (chłodziarka, zęzy) najlepiej zostawić otwarte tak by powietrze mogło swobodnie krążyć. Po wyciągnięciu jachtu z wody dno jachtu powinniśmy umyć z glonów. Jeśli zostawimy je do wiosny, prawdopodobnie nie będziemy w stanie usunąć ich inną metodą niż szlifując laminat. Bardzo ważnym elementem jest też wyczyszczenie instalacji wodnej i sanitarnej. Zbiorniki powinny zostać wyczyszczone tak by nic nie zakwitło w nich zimą - stosuje się do tego odpowiednie środki. Ponadto instalacje powinny zostać wysuszone (spuszczenie wody z rur i pomp). Nie zapomnijmy również o instalacji elektrycznej - akumulator odłączamy, żeby zimną nie doszło zwarcia i pożaru.


Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć jachty można na czas zimy przykryć je plandeką - konieczne jest jej odpowiednie zabezpieczenie i zadbanie o odpowiednie naprężenie. Zalegający śnieg i deszcz łatwo może uszkodzić przykrycie, jeśli nie zastosuje się dodatkowych podpórek. Można wykonać je z deseczek lub... sznurka. Gdy decydujemy się na plandekę można zostawić rozszczelnione luki czy zejściówkę - to pozwoli na cyrkulację powietrza. Natomiast jeśli jednostki zostawiamy soute - konieczne jest zaplanowanie wizyt kontrolnych i wietrzenie wnętrza przy dobrej pogodzie.


Comments


bottom of page