top of page
Szukaj
  • Gertis

Jak przeszkolić załogę przed wypłynięciem?

Przeszkolenie załogi z zasad bezpieczeństwa to obowiązek każdego sternika. Powinno się to odbyć zawsze przed wypłynięciem w rejs, tak by każda osoba będąca na pokładzie wiedziała czego się spodziewać i jakie obowiązują zasady. O tym jakie tematy omówić z załogą w czasie "Safty Briefing" dowiesz się z naszego artykułu.
Odprawa bezpieczeństwa przed rejsem

Przeprowadzenie szkolenia dla załogi to wymóg, który stawiają przed kapitanem jachtu przepisy*. Tyczy się to zarówno załogi, która nie ma żadnego doświadczenia, ale również takiej, która wcześniej ukończyła już kurs żeglarski i posiada patenty. Sternik prowadzący jacht jeszcze zanim odda cumy musi omówić z uczestnikami rejsu zasady obowiązujące na jachcie. Ponadto koniecznie trzeba wytłumaczyć obsługę istotnego wyposażenia. Dobrze przygotować sobie listę zagadnień tak żeby w ferworze walki o niczym nie zapomnieć.

Najważniejsze tematy o których trzeba porozmawiąć z załogą to zasady zachowania się na jachcie. Mowa tutaj m.in. o poruszaniu się po pokładzie: zawsze należy się czegoś trzymać, (jedna ręka dla jachtu, druga dla siebie), chodzimy po stronie nawietrznej, chodząc po pokładzie utrzymujemy niską pozycję ciała. Do tego pokazać powinniśmy miejsca bezpieczne dla załogi (kokpit, kabina) i niebezpieczne (miejsce pracy sternika, miejsce gdzie pracują liny, przelatuje bom). Wskażmy też załodze zadania związane z przygotowaniem jachtu do wypłynięcia: jak ułożyć rzeczy by nie latały po kabinie w czasie przechyłów, gdzie położyć prywatne rzeczy żeby nie przeszkadzały w czasie płynięcia


Środki ratunkowe

Każdy jacht wyposażony jest w środki ratunkowe, a załoga musi dobrze wiedzieć gdzie się one znajdują oraz jak z ich prawidłowo korzystać. Sternik powinien omówić z uczestnikami rejsu użycie kamizelek ratunkowych i pokazać jak należy je założyć. Dobrą praktyką żeglarską jest wyciąganie kamizelek do mesy jachtu przed każdym wypłynięciem. Dzięki temu zawsze są pod ręką, a nie schowane gdzieś "gdzieś na dnie starej szafy". Koło ratunkowe również powinno być wyciąganie z wnętrza jachtu i wieszane na specjalnym uchwycie tak by było dostępne w czasie płynięcia.
Przygotowanie siebie do żeglugi

Może się wydawać, że każdy dorosły człowiek wie jak przygotować się do spędzenia dnia na świeżym powietrzu. Jednak żeglarstwo jest bardzo specyficznym sposobem spędzania czasu i w ferworze walki nieraz zapomina się o własnym przygotowaniu się. Na co powinno się zwrócić uwagę załodze przed wypłynięciem? Na ubranie - dostosowane do warunków i prognozy pogody. Szczególnie ważne jest nakrycie głowy zwłaszcza w słoneczne dni. Na obówie - chroniące palce i dobrze trzymające się stopy. Na biżuterię, która może się zaczepić i spowodować bolesne rany. Na związanie długich włosów, które mogą wkręcić się w bloczki lin. Na użycie kremu z filtrem UV. Na zapas wody i picie jej przez cały dzień tak by się nie odwodnić.


lista tematów do przeszkolenia załogi

Skipperska check lista

Tematy do omówienia z załogą przed wypłynięciem:

  • środki ratunkowe i umiejętność pływania

  • zasady poruszania się po jachcie

  • gdzie może przebywać załoga

  • komendy i polecenia sternika

  • przygotowanie jachtu do wypłynięcia

  • ubiór załogi i zabezpieczenie przed słońcem/zimnem
*Rozporządzenie w sprawie przepisów na śródlądowych drogach wodnych z dn. 28 kwietnia 2003 oraz rozporządzenie w sprawie w sprawie bezpieczeństwa przy uprawianiu turystyki wodnej z 8 listopada 2013

Comments


bottom of page