top of page
Szukaj
  • Gertis

Gdzie sprawdzać prognozę pogody na rejsie po Mazurach?

Sprawdzanie prognozy pogody to bardzo istotny element zarówno planowania trasy rejsu jak i samego żeglowania. Na Mazurach, podobnie jak w górach pogoda potrafi zmieniać się dynamicznie i diametralnie. Znajomość prognozy oraz obserwacja aktualnych warunków meteorologicznych wpływa nie tylko na komfort żeglugi ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. W poniższym artykule znajdziesz informacje gdzie sprawdzać pogodę w czasie żeglowania po Wielkich Jeziorach Mazurskich.


Planując rejs chciałoby się z wyprzedzeniem stworzyć całą trasę żeglugi. Niestety nie jest to możliwe. Warunki pogodowe w Polsce są trudne do przewidzenia i musimy zdawać sobie sprawę, że prognozy długoterminowe się nie sprawdzają! Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że możemy polegać na dostępnych prognozach pogody na 3-4 dni do przodu. Dlatego na etapie wymyślania trasy rejsu najlepiej stworzyć kilka propozycji, i tuż przed wyjazdem na rejs podjąć decyzję, który plan chcemy realizować.

Prognozy długoterminowe się nie sprawdzają! Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że możemy polegać na dostępnych prognozach pogody na 3-4 dni do przodu.

Będąc już na Mazurach na rejsie powinniśmy sprawdzać zapowiadaną prognozę kilka razy dziennie. Rano przed wypłynięciem, w ciągu dnia by podjąć decyzję o wyborze najlepszego portu na noc, i wieczorem planując kolejny dzień żeglugi. Modele na których opierają się najpopularniejsze prognozy aktualizowane są co 6 godzin: o 6 rano, w południe, o 18 i o północy. Poza prognozami pogody powinniśmy również kilkukrotnie w ciągu dnia sprawdzić informacje z radarów pogodowych, na których można obserwować na bieżąco jak przemieszczają się i rozbudowują chmury deszczowe oraz gdzie występują burze. Ponadto obowiązkiem każdego sternika jest prowadzenie bieżącej obserwacji pogody. Pamiętajcie, że z niewielkich cumulusów czyli chmur dobrej pogody może w bardzo szybkim czasie rozwinąć się chmura burzowa cumulonimbus!Będąc już na Mazurach na rejsie powinniśmy sprawdzać zapowiadaną prognozę kilka razy dziennie. Rano przed wypłynięciem, w ciągu dnia by podjąć decyzję o wyborze najlepszego portu na noc, i wieczorem planując kolejny dzień żeglugi.

Gdzie sprawdzać prognozy na Mazurach?

W dzisiejszych czasach podstawowym źródłem prognoz pogody jest Internet. Mając telefon z dostępem do sieci w kilka sekund znajdziecie potrzebne informacje. Dobrą tradycją żeglarską były prognozy wywieszane w portach w kapitanatach czy bosmanatach, lecz wraz z rozwojem technologii większość miejsc na Mazurach odeszła od tej praktyki.

Poniżej znajdziecie polecane przez nas portale, z których sami korzystamy. Nie ograniczajcie się do jednego linku z prognozą - dobrą praktyką jest weryfikacja w kilku różnych miejscach!

  • serwis IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) - dostępne prognozy pogody dla kraju i województw, opis tekstowy przygotowany przez meteorologa oraz aktualne komunikaty o zagrożeniach pogodowych https://meteo.imgw.pl/

  • YR.no norweski serwis pogodowy dostępny w języku angielskim- https://www.yr.no/en/

  • Windy - serwis w którym graficznie przedstawiane są warunki pogodowe i można samodzielnie zmieniać model pogodowy (zmiana możliwa z dolnym rogu - dostępne GFS, ECMWF, ICON-EU, ICON, NEMS). https://www.windy.com/

  • Radar opadów - widok obrazu radarowego z Polski i państw sąsiednich - https://radar-opadow.pl/

  • Aktualne wyładowania atmosferyczne w Europie (i Ameryce) - https://www.lightningmaps.org/
コメント


bottom of page